Palkintotuomarit

 

Lauantai 21.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 8, 9, 10
Sunnuntai 22.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 5, 6, 7

Tuomarinmuutokset
- 2.3.2022
Dodo Sandahl on joutunut perumaan tulonsa Rauman näyttelyyn ja hänelle merkityt rodut arvostellaan seuraavasti:

Lauantai 21.5.

schipperke Calin Simu, Romania
partacollie, pitkäkarvainen collie, saksanpaimenkoirat, sileäkarvainen collie Martin Baskaran, Espanja

Sunnnuntai 22.5.

kääpiöpinseri Martin Baskaran, Espanja
jackrusselinterrieri, parsonrusselinterrieri Kirsi Sainio
bullterrieri, kääpiöbullterrieri Vladimir Piskay, Slovakia
amerikankääpiökettuterrieri, bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, japaninterrieri Calin Simu, Romania

- 6.2.2022
Dodo Sandahl on joutunut perumaan tulonsa Rauman näyttelyyn, korvaavan tuomarin tiedon ilmoitamme heti, kun se on mahdollista.

Varatuomari

Varalla kaikille (ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenajokoira, suomenlapinkoira ja suomenpystykorva) roduille Vladimir Piskay, Slovakia

Tuomarit lauantai

Ryhmä 1
beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, hollanninpaimenkoirat, medimurjenkoira, mudi, polski owczarek nizinny, pulit, pumi, romanianpaimenkoira, schapendoes, serra de airesinpaimenkoira, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira, welsh corgit, schipperke Calin Simu, Romania
shetlanninlammaskoira Leos Jancik, Tsekki
partacollie, pitkäkarvainen collie, saksanpaimenkoirat, , sileäkarvainen collie Martin Baskaran, Espanja
muut rodut Tanya Ahlman-Stockmari

Ryhmä 4
kaikki rodut Maarit Hassinen

Ryhmä 8
labradorinnoutaja, novascotiannoutaja, walesinspringerspanieli Pekka Teini
barbet, fieldspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, kultainennoutaja Perttu Ståhlberg
muut rodut Christine Watson, Kypros

Ryhmä 9
kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, lhasa apso, mopsi, shih tzu Boris Spoljaric, Kroatia
bolognese, bostoninterrieri, cavalier kingcharlesinspanieli, griffon belge, griffon bruxellois, maltankoira, petit brabancon, ranskanbulldoggi Shaun Watson, Kypros
coton de tuléar, kiinanharjakoira, kromfohrländer, löwchen, markiesje, tiibetinterrieri Tanya Ahlman-Stockmari
bichon frisé, japanese chin, papillon, phalène, tiibetinspanieli, villakoirat Vladimir Piskay, Slovakia
muut rodut Leos Jancik, Tsekki

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, irlanninsusikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, whippet Paula Rekiranta
muut rodut Perttu Ståhlberg
Junior Handler Kirsti Louhi

Ryhmäkilpailut
1 Tanya Ahlman-Stockmari
4 Maarit Hassinen
8 Christine Watson
9 Vladimir Piskay
10 Paula Rekiranta

Paras juniori Calin Simu
Paras veteraani Shaun Watson
Paras kasvattajaryhmä Boris Spoljaric



Tuomarit sunnuntai

Ryhmä 2
itävallanpinseri, kanariandoggi, kääpiösnautserit, pinseri, snautserit, suursnautserit, venäjänmustaterrieri Christine Watson, Kypros
kääpiöpinseri Martin Baskaran, Espanja
tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit Maarit Hassinen
dobermanni Viive Maranik, Viro
berninpaimenkoira, bokseri, mastiffi, napolinmastiffi, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, shar pei, tiibetinmastiffi, tornjak, tosa, transmontano mastiff, uruguayncimarron Vladimir Piskay, Slovakia
muut rodut Boris Spoljaric, Kroatia

Ryhmä 3

amerikankääpiökettuterrieri, bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, japaninterrieri Calin Simu, Romania
bullterrieri, kääpiöbullterrieri Vladimir Piskay, Slovakia
jackrussellinterrieri,parsonrussellinterrieri Kirsi Sainio
airedalenterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, borderterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, glen of imaalinterrieri, irlanninterrieri, kerrynterrieri, lakelandinterrieri, skyenterrieri, staffordshirenbullterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, vehnäterrieri Shaun Watson, Kypros
australianterrieri, cairnterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sealyhaminterrieri, skotlanninterrieri Viive Maranik, Viro
amerikankääpiökettuterrieri, bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, japaninterrieri & muut rodut Calin Simu, Romania

Ryhmä 5
grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian, siperianhusky Leos Jancik, Tsekki
akita, alaskanmalamuutti, amerikanakita, etnankoira, faaraokoira, ibizanpodencot, kaanaankoira, kanarianpodenco, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, portugalinpodengot Maarit Hassinen
keeshond, lapinporokoira, suomenlapinkoira Pekka Teini
japaninpystykorva, samojedinkoira, suomenpystykorva, volpino italiano Tanya Ahlman-Stockmari
muut rodut Pirjo Aaltonen

Ryhmä 6
kaikki rodut Paula Rekiranta

Ryhmä 7
kaikki rodut Perttu Ståhlberg

Ryhmäkilpailut
2 Christine Watson
3 Shaun Watson
5 Pirjo Aaltonen
6 Paula Rekiranta
7 Perttu Ståhlberg

Paras kotimainen rotu Pekka Teini
Paras juniori Shaun Watson
Paras veteraani Leos Jancik
Paras kasvattajaryhmä Vladimir Piskay
Best in Show Pekka Teini